Co je to chaga

Název houby, který se dnes nejčastěji používá vznikl z ruského ČAGA poangličtěním tohoto názvu na Chaga. Používají ji ale i severské národy Skandinávie a Severní Ameriky a  severních oblastí Japonska, kde ji můžeme najít pod dalšími názvy  jako birch mushooms (anglicky), Pakurikääpä(finsky).

Vyskytuje se pouze na severní polokouli v oblasti severského boreálního lesa. Roste zejména na buku a  bříze, přičemž pouze z břízy je sbírána pro své účinky.

Výjímečný na houbě je její životní cyklus, který trvá 45 let , houbu prakticky nelze pěstovat a veškerá produkce je odkázána na přírodní sběr v přírodě. První plodnice tvoří po 6 letech a kvalitní plodnice použitelné pro farmacii lze sbírat po více jak 10 letech. 
Vyskytuje se na jednom z 5 tisíc stromů, ve volné přírodě je tedy i přirozeně vzácná.

V lidovém léčitelství je vedle Cordicepsu považována za jednu ze dvou nejúčinnějších a nejkomplexnějších hub vůbec a je proto nazývána královnou hub severu. Její účinky jsou zaznamenány z historických pramenů čínské medicíny již ze 3 století a v ruské lidové medicíně, na Sibiři se používá od 11. století.

Historicky se s ní prokazatelně úspěšně léčil ruský car Vladimir Monomac,  nebo ruský spisovatel  Alexandr Solženicyn, který svou léčbu popsal i ve své monografii Rakovina. Sibiřské tradiční národy, které ji používaly jako přirozenou náhražku kávy nebo čaje překvapily akademiky ruské medicíny minimálním výskytem civilizačních chorob včetně rakoviny.

Historické prameny od 11. století uvádějí použití k léčbě imunity, kostí, kůže stejně jako základního tonika pro posílení organismu.

Proto se již v 50. letech minulého století dostala do hledáčku ruských výzkumných pracovišť a v roce 1955 byla zařazena do ruského lékopisu.
Pravděpodobně, nejvíce známý evropský výzkum byl proveden Dr. Kirsti Kahlos a jeho týmem na Vysoké škole farmakologie, University of Helsinki, Finsko v roce 1984. Dr. Kahlos a jeho tým provedl studie validující imunomodulační vliv triterpenů jako očkování proti chřipce a protinádorových aplikací.
Tento výzkum prokázal, že CHAGA má antivirové, antimykotické a protinádorové vlastnosti.