Co je to chaga

Název houby, který se dnes nejčastěji používá vznikl z ruského ČAGA poangličtěním tohoto názvu na Chaga . Používají ji ale i severské národy Skandinávie a Severní Ameriky a  severních oblastí Japonska, kde ji můžeme najít pod dalšími názvy  jako birch mushooms (anglicky), Pakurikääpä(finsky).

Vyskytuje se pouze na severní polokouli v oblasti severského boreálního lesa. Roste zejména na buku a  bříze, přičemž pouze z břízy je sbírána pro své účinky.

Výjímečný na houbě je její životní cyklus, který trvá 45 let , houbu prakticky nelze pěstovat a veškerá produkce je odkázána na přírodní sběr v přírodě. První plodnice tvoří po 6 letech a kvalitní plodnice použitelné pro farmacii lze sbírat po více jak 10 letech. 
Vyskytuje se na jednom z 5 tisíc stromů, ve volné přírodě je tedy i přirozeně vzácná.

V lidovém léčitelství je vedle Cordicepsu považována za jednu ze dvou nejúčinnějších a nejkomplexnějších hub vůbec a je proto nazývána královnou hub severu. Její účinky jsou zaznamenány z historických pramenů čínské medicíny již ze 3 století a v ruské lidové medicíně, na Sibiři se používá od 11. století.

Historicky se s ní prokazatelně úspěšně léčil ruský car Vladimir Monomach,  nebo ruský spisovatel  Alexandr Solženicyn, který svou léčbu popsal i ve své monografii Rakovina. Sibiřské tradiční národy, které ji používaly jako přirozenou náhražku kávy nebo čaje překvapily akademiky ruské medicíny minimálním výskytem civilizačních chorob.

Historické prameny od 11. století uvádějí použití k podpoře imunity, kostí, kůže stejně jako základního tonika pro posílení organismu.

Proto se již v 50. letech minulého století dostala do hledáčku ruských výzkumných pracovišť a v roce 1955 byla zařazena do ruského lékopisu.
Pravděpodobně, nejvíce známý evropský výzkum byl proveden Dr. Kirsti Kahlos a jeho týmem na Vysoké škole farmakologie, University of Helsinki, Finsko v roce 1984. Dr. Kahlos a jeho tým provedl studie validující imunomodulační vliv triterpenů jako očkování proti chřipce a protinádorových aplikací.
Tento výzkum prokázal, že CHAGA má pozitivní vliv na naše tělo.